  • SPB80N06S2-H5
SPB80N06S2-H5
advertisement
Manufacturer No:
SPB80N06S2-H5
HK JDW NO:
376-SPB80N06S2-H5
Datasheet:
SPB80N06S2-H5
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5.5m Ω @ 80A, 10V ±20V 5500pF @ 25V 155nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 13818
Step5Bar-code shipping tag
SPB80N06S2-H5
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2003
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    55V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    80A
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.5m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 230μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    155nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0055Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A