  • SN74V263-7PZA
SN74V263-7PZA
advertisement
Manufacturer No:
SN74V263-7PZA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74V263-7PZA
Package:
80-LQFP
Datasheet:
SN74V263-7PZA
Description:
80 Terminations3.3V 80 Pin 74V263 FIFO memory IC74V Series 144K 8K x 18 16K x 95ns
Purchasing and Inquiry
SN74V263-7PZA Overview
The 80-LQFP package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tray .There is a memory of 144K 8K x 18 16K x 9 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 74V series contains this memory logic.A maximum operating supply current of 35mA is provided by this FIFO products.Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.Memory IC is a member of the 74V263 family.It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 3.3V .I found that it has 80 terminations in FIFO means.Operation pins are 80 .In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 35mA .In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .It is self-contained in FIFOs .ICs of type OTHER FIFO are used in the FIFO memory chip.A frequency of 133MHz is capable of maintaining good accuracy.It is also possible to generate CAN ALSO BE CONFIGURED AS 16384 X 9 with the use of this FIFO memory.The FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 3.45V .Ideally, the supply voltage (Vsup) should stay above 3.15V .The 2 circuit is used in order to enhance its flexibility.
SN74V263-7PZA Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V263
FIFOs category
SN74V263-7PZA Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V263-7PZA FIFOs Memory applications.
  • Desktop Computers
  • Emulators
  • Rate buffers
  • Computer Systems
  • Queues for communication systems
  • Address mapping
  • Network bridges
  • Code converters
  • Down-Hole Energy Drilling
  • SPD for DDR3 Memory Modules
Step5Bar-code shipping tag
SN74V263-7PZA
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    CAN ALSO BE CONFIGURED AS 16384 X 9
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    133MHz
  • Base Part Number
    74V263
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    144K 8K x 18 16K x 9
  • Element Configuration
    Dual
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    5ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Organization
    8KX18
  • Memory Width
    18
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Alternate Memory Width
    9
  • Output Enable
    YES
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    7.5 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm