  • SMR7.5224J100K03L16.5CBULK
SMR7.5224J100K03L16.5CBULK
advertisement
Manufacturer No:
SMR7.5224J100K03L16.5CBULK
HK JDW NO:
417-SMR7.5224J100K03L16.5CBULK
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
SMR7.5224J100K03L16.5CBULK Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures as low as -55°C~150°C are suitable for the device.
SMR7.5224J100K03L16.5CBULK Features
SMR7.5224J100K03L16.5CBULK Applications
There are a lot of KEMET SMR7.5224J100K03L16.5CBULK applications of film capacitors.
  • Industrial and automotive inverters
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • Filters
  • VCO's
  • Audio/video equipment
  • TV and monitor sets
  • Coupling, decoupling
Step5Bar-code shipping tag
SMR7.5224J100K03L16.5CBULK
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMR
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    PPS
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm