  • SMG100VBR1M5X11LL
SMG100VBR1M5X11LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG100VBR1M5X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMG100VBR1M5X11LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SMG 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG100VBR1M5X11LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10.045Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.1mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.25mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm