  • SMC16.5335J50C31TR24
SMC16.5335J50C31TR24
advertisement
Manufacturer No:
SMC16.5335J50C31TR24
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-SMC16.5335J50C31TR24
Package:
6560 (165150 Metric)
Description:
Film Capacitors 50volts 3.3uF 5% LS 16.5mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMC16.5335J50C31TR24
  • Series
    SMC
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.591W 16.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 30, STANDARD: IEC60384-20
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Lead Pitch
    16.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Size Code
    6559
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.283 7.20mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6560 (165150 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C