  • 683MSR630K
683MSR630K
advertisement
Manufacturer No:
683MSR630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-683MSR630K
Package:
Radial
Datasheet:
683MSR630K
Description:
MSR 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
683MSR630K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MSR
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.335W 18.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    7333
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    8.5mm