  • SMBJ350A-13-F
SMBJ350A-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ350A-13-F
HK JDW NO:
233-SMBJ350A-13-F
Datasheet:
SMBJ350A-13-F
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 350V 600W 2-Pin SMB T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ350A-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    95.991485mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ350
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.1A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    567V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    350V
  • Peak Pulse Current
    1.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    350V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    411.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    391V
  • Max Breakdown Voltage
    432V