  • SMBJ58CA-TP
SMBJ58CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ58CA-TP
HK JDW NO:
543-SMBJ58CA-TP
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ58CA-TP
Description:
TVS DIODE 58V 93.6V DO214AA
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ58CA-TP
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    64.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    93.6V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    58V
  • Breakdown Voltage
    67.8V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    58V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • Clamping Voltage-Max
    93.6V