  • SMBJ16CAQ-13-F
SMBJ16CAQ-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ16CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ16CAQ-13-F
Datasheet:
SMBJ16CAQ-13-F
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR,SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ16CAQ-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    23.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W