  • SMAJ90CA-13-F
SMAJ90CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ90CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ90CA-13-F
Package:
Datasheet:
SMAJ90CA-13-F
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 90V 400W 2-Pin SMA T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ90CA-13-F
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    90V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Breakdown Voltage
    105.5V
  • Breakdown Voltage-Min
    100V
  • Clamping Voltage-Max
    146V
  • Breakdown Voltage-Max
    111V