  • SMAJ20A-13-F
SMAJ20A-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ20A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ20A-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ20A-13-F
Description:
TVS DIODE 20V 32.4V SMA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ20A-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Capacitance
    500pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ20
  • Pin Count
  • Max Output Current
    12.3A
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    20V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    400W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    32.4V
  • Peak Pulse Current
    12.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Forward Voltage
    3.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.2V
  • Max Breakdown Voltage
    24.5V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    2.1mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm