  • SMDJ36A-T7
SMDJ36A-T7
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ36A-T7
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMDJ36A-T7
Datasheet:
SMDJ36A-T7
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 36V 5% 3KW TVS DO214AB UNI
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ36A-T7
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SMDJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
    40
  • Pin Count
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    51.6A
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Peak Pulse Current
    51.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    42.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W