  • SMAJ18CA-13-F
SMAJ18CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ18CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ18CA-13-F
Datasheet:
SMAJ18CA-13-F
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ18CA-13-F
    10 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2017
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Capacitance
    410pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ18
  • Pin Count
  • Max Output Current
    13.7A
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    18V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    400W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    13.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    20V
  • Forward Voltage
    3.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    20V
  • Max Breakdown Voltage
    22.1V
  • Height
    2.1mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm