  • SMAJ110CA-13-F
SMAJ110CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ110CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ110CA-13-F
Datasheet:
SMAJ110CA-13-F
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ110CA-13-F
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    110V
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    110V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.3A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    177V
  • Clamping Voltage
    177V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    110V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    122V
  • Reverse Breakdown Voltage
    122V
  • Max Breakdown Voltage
    135V
  • Height
    2.3mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ