  • 1.5KE15A-TP
1.5KE15A-TP
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE15A-TP
HK JDW NO:
543-1.5KE15A-TP
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
1.5KE15A-TP
Description:
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO201AE
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE15A-TP
  • Package / Case
    DO-201AE, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED
  • Base Part Number
    1.5KE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.3V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    21.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12.8V
  • Breakdown Voltage
    15V