  • SLW10S-1C7LF
SLW10S-1C7LF
advertisement
Manufacturer No:
SLW10S-1C7LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SLW10S-1C7LF
Package:
Datasheet:
Description:
SLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 10 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C 1A
Quantity:
In Stock : 5205
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SLW10S-1C7LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SLW-S
  • Published
    2005
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    10
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    16.2mm
  • Width
    4mm
  • Height Above Board
    0.217 5.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm