  • SLPX472M100E9P3
SLPX472M100E9P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX472M100E9P3
HK JDW NO:
192-SLPX472M100E9P3
Datasheet:
SLPX472M100E9P3
Description:
SLPX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.26A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX472M100E9P3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    56mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.26A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.26A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.58A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm