  • SLP680M400A1P3
SLP680M400A1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP680M400A1P3
HK JDW NO:
192-SLP680M400A1P3
Datasheet:
SLP680M400A1P3
Description:
SLP0712TE (750W) 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP680M400A1P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    68μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.879Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.49477mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    735mA @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm