  • SLP153M016C5P3
SLP153M016C5P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP153M016C5P3
HK JDW NO:
192-SLP153M016C5P3
Datasheet:
SLP153M016C5P3
Description:
SLP0712TE (750W) 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP153M016C5P3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    3.25A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.06A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm