  • SLF6045T-100M1R6-3PF
SLF6045T-100M1R6-3PF
advertisement
Manufacturer No:
SLF6045T-100M1R6-3PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-SLF6045T-100M1R6-3PF
Package:
Nonstandard
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 2.7A 46.8mOhm DCR 2424 Blister T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLF6045T-100M1R6-3PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SLF
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    2.7A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6045
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    46.8mOhm Max
  • Max DC Current
    1.6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.7A
  • RMS Current (Irms)
    2.7A
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm