  • SL23EP09SC-1T
SL23EP09SC-1T
advertisement
Manufacturer No:
SL23EP09SC-1T
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL23EP09SC-1T
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SL23EP09SC-1T
Description:
2.5V 220MHz SL23EP09 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SL23EP09SC-1T Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. As part of the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, this clock generator is embedded. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of NOT SPECIFIED during reflowing. There are a total of 16 terminations in this file. Clock generator ics require a voltage of 2.5V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. It provides a maximum frequency of 220MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. It would be possible to supply this clock PLL with 2.7V of power. The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.3V for normal operation. Clock generator ic works with 2.3V~3.6V. Based on the test statistics, an ambient temperature of 0°C~70°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with LVCMOS logic levels. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 16-bits in si16e. This part number is related to its related electronic parts. The frequency generator is equipped with 16 pins. This clock PLL features ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY for better clock signal output.
SL23EP09SC-1T Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
SL23EP09SC-1T Applications
There are a lot of Silicon Labs SL23EP09SC-1T Clock Generators applications.
  • Symbol synchronization
  • 1 Gigabit Ethernet
  • Signal generator
  • Jitter reduction
  • Signal frequency synthesis circuits
  • Clock signals to the high-speed Digital RF circuits
  • Modems
  • Clock generation systems
  • CB radios
  • Carrier synchronization in wired communication
Step5Bar-code shipping tag
SL23EP09SC-1T
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SL23EP09
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    220MHz
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:9
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Length
    4.889mm
  • Width
    3.8989mm