  • SKA221M050
SKA221M050
advertisement
Manufacturer No:
SKA221M050
HK JDW NO:
192-SKA221M050
Package:
Axial, Can
Datasheet:
SKA221M050
Description:
SKA 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 388mA 0.394Diax0.787L 10.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SKA221M050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SKA
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.787L 10.00mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK/TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    670mOhm @ 120Hz
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    110μA
  • Ripple Current
    388mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    388mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    446.2mA @ 1kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm