  • SK12AAW01
SK12AAW01
advertisement
Manufacturer No:
SK12AAW01
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-SK12AAW01
Package:
Datasheet:
SK12AAW01
Description:
NKK SWITCHES SK12AAW01 Keylock Switch, SK Series, SPDT, On-None-On, Solder, 3 A, 125 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK12AAW01
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SK12AAW01.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Material
    Metal
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2003
  • Series
    SK
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    14mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.00mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Current Rating
    3A
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Angle
    90 °
  • Depth Behind Flange
    27.00mm
  • Key Removable Positions
    All
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm