  • SK12BAW01
SK12BAW01
advertisement
Manufacturer No:
SK12BAW01
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-SK12BAW01
Package:
Datasheet:
SK12BAW01
Purchasing and Inquiry
SK12BAW01 Description
SK12BAW01 Features
  • Operating Temp Range: -25°C through +70°C (-13°F through +158°F)
  • Humidity: 90 ~ 95% for 96 hours @ 40°C (104°F)
  • Vibration: 10 ~ 55 Hz with peak-to-peak amplitude of 1.5mm traversing the frequency range and returning in 1 minute; 3 right angled directions for 2 hours
  • Shock: 50g acceleration (tested in 6 right angled directions, with 5 shocks in each direction)
  • Contact Resistance: 10 milliohms maximum
  • Insulation Resistance: 1,000 megohms minimum @ 500V DC
  • Dielectric Strength: 1,000V AC minimum between contacts; 1,500V AC minimum between contacts & case
  • Mechanical Life: 30,000 cycles minimum
  • Electrical Life: 10,000 cycles minimum
  • Nominal Operating Torque: 270 grams-cm (3.74 ounce-in) for low & medium security
  • Contact Timing: Break before make
  • Angle of Throw: 90° for 2-position & 45° for 3-position
SK12BAW01 Applications
  • Point-of-sale terminals
  • Cash registers
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
SK12BAW01
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SK12BAW01.
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Material
    Metal
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SK
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    14mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.00mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Current Rating
    3A
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Angle
    90 °
  • Depth Behind Flange
    27.00mm
  • Key Removable Positions
    1 only
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm