  • 71L36-04-1-10N-C
71L36-04-1-10N-C
advertisement
Manufacturer No:
71L36-04-1-10N-C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71L36-04-1-10N-C
Package:
Datasheet:
71L36-04-1-10N-C
Description:
SW KEY 10POS SP10T 250MA 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71L36-04-1-10N-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Material
    BRASS
  • Series
    71L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Additional Feature
    CONTINUOUS ROTATION
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SP10T
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Max Current Rating
    250mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Electrical Life
    15,000 Cycles
  • Mechanical Life
    15,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Angle
    36 °
  • Contact Function
    ON-ON
  • Depth Behind Flange
    62.61mm