  • SH332M016ST
SH332M016ST
advertisement
Manufacturer No:
SH332M016ST
HK JDW NO:
192-SH332M016ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SH332M016ST
Description:
SH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SH332M016ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.35A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.62A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm