  • SFW30R-1STE1
SFW30R-1STE1
advertisement
Manufacturer No:
SFW30R-1STE1
HK JDW NO:
44-SFW30R-1STE1
Description:
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy
Step5Bar-code shipping tag
SFW30R-1STE1
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    SURFLOK, LOW PROFILE, ZIF
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Depth
    7.3mm
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Actuator Color
    Black
  • Length
    35.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm