  • SFW27R-6STE1LF
SFW27R-6STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW27R-6STE1LF
HK JDW NO:
44-SFW27R-6STE1LF
Package:
Datasheet:
SFW27R-6STE1LF
Description:
SFW-R Series CIC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C
Step5Bar-code shipping tag
SFW27R-6STE1LF
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Part Status
    Active
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    27
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    27
  • Depth
    7.1mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    CIC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Actuator Color
    Beige
  • Contact Location
    Top
  • Length
    32.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm