  • SFW23S-2STME1LF
SFW23S-2STME1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW23S-2STME1LF
HK JDW NO:
44-SFW23S-2STME1LF
Description:
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 23 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C
Step5Bar-code shipping tag
SFW23S-2STME1LF
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SFW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    23
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    TOP ENTRY, STAGGERED CONFIGURATION
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    23
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3.6mm
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Actuator Color
    Black
  • Length
    28.8mm
  • Width
    3.6mm
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm