  • SFW14S-6STE1LF
SFW14S-6STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW14S-6STE1LF
HK JDW NO:
44-SFW14S-6STE1LF
Package:
Datasheet:
SFW14S-6STE1LF
Description:
SFW Series CIC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW14S-6STE1LF
    Brown
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    CIC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Tapered
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    20.4mm
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    SFW
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3.6mm
  • Current Rating
    1A