  • SFW14R-3STAE1LF
SFW14R-3STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW14R-3STAE1LF
HK JDW NO:
44-SFW14R-3STAE1LF
Package:
Datasheet:
SFW14R-3STAE1LF
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW14R-3STAE1LF
  • Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFW-R
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Cable End Type
    Notched
    Brown
  • Length
    19.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm