  • SFV35R-1STE1
SFV35R-1STE1
advertisement
Manufacturer No:
SFV35R-1STE1
HK JDW NO:
44-SFV35R-1STE1
Package:
Datasheet:
SFV35R-1STE1
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 35 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
SFV35R-1STE1
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    35
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4.2mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    23mm
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm