  • SFV28R-1STBE1HLF
SFV28R-1STBE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV28R-1STBE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV28R-1STBE1HLF
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
SFV28R-1STBE1HLF
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Number of Positions
    28
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm