  • SFV24R-1STAE1HLF
SFV24R-1STAE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV24R-1STAE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV24R-1STAE1HLF
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
SFV24R-1STAE1HLF
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    24
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Contact Location
    Bottom
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C