  • SFV18R-1STE9HLF
SFV18R-1STE9HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV18R-1STE9HLF
HK JDW NO:
44-SFV18R-1STE9HLF
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 316
Step5Bar-code shipping tag
SFV18R-1STE9HLF
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Contact Location
    Bottom
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm