  • SFV16R-4STE1HLF
SFV16R-4STE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV16R-4STE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV16R-4STE1HLF
Description:
SFV-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 4638
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFV16R-4STE1HLF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4.9mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Gray
  • Contact Location
    Top
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm