  • SFV15R-1STE1HLF
SFV15R-1STE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV15R-1STE1HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFV15R-1STE1HLF
Package:
Datasheet:
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 74
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFV15R-1STE1HLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFV-R
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4.9mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Number of Contacts
    15
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Max Voltage Rating (DC)
    50V
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    13mm
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm