  • SFT44S60K475B-F
SFT44S60K475B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFT44S60K475B-F
HK JDW NO:
192-SFT44S60K475B-F
Datasheet:
SFT44S60K475B-F
Description:
SF 60μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFT44S60K475B-F
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • HTS Code
  • Capacitance
    60μF
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Diameter
    66.548mm
  • Height Seated (Max)
    4.870 123.70mm
  • Length
    120.65mm