  • SCD155K102A3Z25-F
SCD155K102A3Z25-F
advertisement
Manufacturer No:
SCD155K102A3Z25-F
HK JDW NO:
192-SCD155K102A3Z25-F
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
SCD155K102A3Z25-F
Purchasing and Inquiry
SCD155K102A3Z25-F Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.A device with a 4mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.There is 1.000 25.40mm lead spacing on this electrical device.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~85°C.
SCD155K102A3Z25-F Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
4mOhm equivalent series resistance (ESR)
SCD155K102A3Z25-F Applications
  • Blocking
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Satellite TV
  • Electronic ballasts
  • Mobile communications
  • Filters
  • Filtering
  • Bypassing
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
SCD155K102A3Z25-F
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1.402 35.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SCD
  • Size / Dimension
    1.776Lx1.272W 45.10mmx32.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V):275
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    35.6mm