  • SFT44S40-7.5K391E-F
SFT44S40-7.5K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFT44S40-7.5K391E-F
HK JDW NO:
192-SFT44S40-7.5K391E-F
Package:
Radial, Can - 3 Lead
Purchasing and Inquiry
SFT44S40-7.5K391E-F Overview
A seat's maximum height is 4.030 102.36mm.It operates on a size/dimension of 2.120Dia 53.85mm.The voltage - Rated of the chip is rated 440V voltage.A Radial, Can - 3 Lead case is used for packaging the product.It operates at 70°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.
SFT44S40-7.5K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 440V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFT44S40-7.5K391E-F Applications
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFT44S40-7.5K391E-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Number of Capacitors
    2
  • Diameter
    66.548mm
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can - 3 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 7.5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    7.5μF 40μF