  • SFT37T50-5K291E-F
SFT37T50-5K291E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFT37T50-5K291E-F
HK JDW NO:
192-SFT37T50-5K291E-F
Package:
Radial, Can - 3 Lead
Datasheet:
SFT37T50-5K291E-F
Purchasing and Inquiry
SFT37T50-5K291E-F Overview
The maximal height seated reaches 3.030 76.96mm.It operates on a size/dimension of 2.620Dia 66.55mm.The chip is rated at 370V voltage.A Radial, Can - 3 Lead case is used for packaging the product.
SFT37T50-5K291E-F Features
the maximal height is 3.030 76.96mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 370V volts
SFT37T50-5K291E-F Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFT37T50-5K291E-F
  • Package / Case
    Radial, Can - 3 Lead
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    370V
  • Capacitance
    5μF 50μF
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    3.030 76.96mm