  • SFR12R-1STE1LF
SFR12R-1STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFR12R-1STE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFR12R-1STE1LF
Package:
Datasheet:
SFR12R-1STE1LF
Description:
SFR Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.031 0.80mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Tin
Step5Bar-code shipping tag
SFR12R-1STE1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Actuator Material
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFR
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    SURFLOK, LOW PROFILE, SIDE ENTRY, ZIF
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Height Above Board
    0.098 2.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm