  • SFD37S60-5K491E-F
SFD37S60-5K491E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFD37S60-5K491E-F
HK JDW NO:
192-SFD37S60-5K491E-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFD37S60-5K491E-F
Purchasing and Inquiry
SFD37S60-5K491E-F Overview
Sitting at 5.030 127.76mm height reaches the maximum height.Size/dimension is set to 2.120Dia 53.85mm.There is a voltage rating of 370V on the chip.In a Radial, Can case, the product is packaged.In order for it to operate, a maximum temperature of 70°C is supplied.
SFD37S60-5K491E-F Features
the maximal height is 5.030 127.76mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFD37S60-5K491E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFD37S60-5K491E-F
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    5μF 60μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    5.030 127.76mm
  • Width
    50.038mm