  • SFC44T30-20K391E-F
SFC44T30-20K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC44T30-20K391E-F
HK JDW NO:
192-SFC44T30-20K391E-F
Purchasing and Inquiry
SFC44T30-20K391E-F Overview
The maximal height seated reaches 4.030 102.36mm.Size/dimension of 2.620Dia 66.55mm is used.There is a voltage rating of 440V on the chip.It is packaged in a Radial, Can case.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 70°C.
SFC44T30-20K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 440V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC44T30-20K391E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFC44T30-20K391E-F
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Capacitance
    20μF 30μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • Width
    48.514mm