  • SFC44S30-7.5K391E-F
SFC44S30-7.5K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC44S30-7.5K391E-F
HK JDW NO:
192-SFC44S30-7.5K391E-F
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
SFC44S30-7.5K391E-F Overview
Sitting at 4.030 102.36mm height reaches the maximum height.2.120Dia 53.85mm is its size/dimension.This chip's voltage rating is 440V Volt.Packaging consists of a Radial, Can case.70°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.
SFC44S30-7.5K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 440V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC44S30-7.5K391E-F Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFC44S30-7.5K391E-F
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 7.5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    7.5μF 30μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • Width
    48.514mm