  • SFC37S30-5K391E-F
SFC37S30-5K391E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37S30-5K391E-F
HK JDW NO:
192-SFC37S30-5K391E-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFC37S30-5K391E-F
Purchasing and Inquiry
SFC37S30-5K391E-F Overview
Seating height reaches 4.030 102.36mm.This program operates with 2.120Dia 53.85mm as its size/dimension.This chip's voltage rating is 370V Volt.Radial, Can cases contain the product.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 70°C.
SFC37S30-5K391E-F Features
the maximal height is 4.030 102.36mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC37S30-5K391E-F Applications
Step5Bar-code shipping tag
SFC37S30-5K391E-F
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    5μF 30μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm
  • Width
    48.514mm