  • SFC37S20-5K303E-F
SFC37S20-5K303E-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC37S20-5K303E-F
HK JDW NO:
192-SFC37S20-5K303E-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFC37S20-5K303E-F
Purchasing and Inquiry
SFC37S20-5K303E-F Overview
Sitting at 3.150 80.01mm height, the maximum height is reached.2.120Dia 53.85mm is the size/dimension of the object.The voltage - Rated of the chip is rated 370V voltage.It is packaged in a Radial, Can case.70°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.
SFC37S20-5K303E-F Features
the maximal height is 3.150 80.01mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 370V volts
the maximal temperature reaches 70°C
SFC37S20-5K303E-F Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFC37S20-5K303E-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    370V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE MINIMUM VALUE IS 5 MICRO FARAD, RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • Capacitance
    5μF 20μF
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Circuit Type
    Bussed
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    370V
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    3.150 80.01mm
  • Width
    48.514mm