  • SDR0805-561KL
SDR0805-561KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0805-561KL
HK JDW NO:
103-SDR0805-561KL
Datasheet:
SDR0805-561KL
Description:
Fixed Inductors 560uH 10% SMD 0805
Step5Bar-code shipping tag
SDR0805-561KL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SDR0805
  • Size / Dimension
    0.307Lx0.307W 7.80mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
    Wirewound
  • Resistance
    2.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    7.8mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    300mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    4MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    460mA
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    300mA
  • RMS Current (Irms)
    300mA
  • Diameter
    7.8mm
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm