  • SDR0604-5R6ML
SDR0604-5R6ML
advertisement
Manufacturer No:
SDR0604-5R6ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0604-5R6ML
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR0604-5R6ML
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.7A 80 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR0604-5R6ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SDR0604
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.8mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.7A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    1.7A
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    2.7A
  • Q Factor
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.7A
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm