  • SDE0604A-560K
SDE0604A-560K
advertisement
Manufacturer No:
SDE0604A-560K
HK JDW NO:
103-SDE0604A-560K
Datasheet:
SDE0604A-560K
Description:
BOURNS SDE0604A-560KSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SDE0604A Series, 56 H,10%, Unshielded, 0.42 ohm, 1.1 A
Step5Bar-code shipping tag
SDE0604A-560K
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.205W 5.80mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Current Rating
    1.1A
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    420mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    12MHz
  • Current - Saturation
    820mA
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    1.1A
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm